Mr. Sleeper

Co ovlivňuje náš spánek nejvíce?

Každý den začne a nevyhnutelně skončí opět v posteli. Nicméně, už od probuzení naše rozhodnutí budou určovat, jak se v noci vyspíme.

Světlo

Dostat co nejvíce světla do očí po ránu a naopak se vyhýbat světelným zdrojům večer má velký vliv na kvalitu spánku.

Načasování

Chodit spát a vstávat každý den ve stejný čas, ať je pracovní den nebo víkend, je ten nejlepší rozvrh pro náš spánek.

Alkohol

Čím více alkoholu a čím blíže k hodině našeho spánku budeme alkohol pít, tím více si spánek narušíme.

Kofein

Je dobré vědet, že po vypití kávy nebo jiného nápoje s obsahem kofeinu bude kofein v našem těle působit více než 10 hodin.

Stres

Problémy a emoce, které během dne nedokážeme zpracovat nás pravděpodobně doženou v noci až budeme chtít spát.

Sport

Pravidelná fyzická aktivita má pozitivní vliv na kvalitu našeho spánku. Buďme ale opatrní s intezivním cvičením během večera.

Mylná přesvědčení a očekávaní

Musím být unavený/á, abych v noci dobře spal/a.
Pokud dodržujeme základy spánkové hygieny, není důvod si myslet, že když se fyzicky během dne nevyčerpáme, nebudeme moct v noci dobře spát.
Alkohol mě večer příjemně uvolní a pomůže mi hezky usnout.
Alkohol nás sice dokáže uspat, protože působí jako sedativum, ale kvalita našeho spánku utrpí. Spánek bude přerušovaný a ráno se nebudeme cítit svěží. Většinu probuzení si nebudeme pamatovat. Alkohol navíc funguje jako diuretikum, čili nás bude nutit chodit během noci na záchod.
Můžu si dát kafe i po večeři. Mně to se spánkem nic nedělá.
I když dokážeme usnout po odpolední/večerní kávě, kofein způsobí, že náš spánek bude nestabilní. Budeme se častěji probouzet, takže kvantita našeho spánku bude horší. Co je ale ještě důležitější, utrpí i kvalita našeho spánku. Kofein sníží množství našeho hlubokého spánku a potom se ráno nebudeme cítit odpočatí, tak jako kdybychom kofein v mozku neměli.
Lehnu do postele, zavřu oči a spánek se z ničeho nic objeví.
Pokud nedáme tělu a mozku čas před spaním zpomalit a uklidnit se, může se stát, že budeme mít potíže s usínáním. Příprava je důležitá vždy a platí to i pro spánek. Zkuste si vytvořit uklidňující rutinu před spaním a odměnou vám bude, rychlejší usínání a kvalitnější spánek.

Věděli jste, že...?

Člověk je jediný živočich, který si dobrovolně zkracuje dobu spánku.
Tygři spí 16-20 hodin, opice 9-12 a delfíni dokážou spát s jednou půlkou mozku a přitom být bdělí s tou druhou. Nikdo z nich si nenastavuje budíka.
Lidé pracující na směny se dožíjí v průměru o 15 let méně.
Práce na směny je často spojena s nedostatečným spánkem, protože tělo a mozek není v souladu se svým přirozeným cikadiánním rytmem. Chronický nedostatek spánku může vést k několika závažným nemocem.
Mendělejev vymyslel periodickou tabulku prvků ve spánku.
Během REM spánku se v mozku velmi kreativně propojují nově nabyté informace se všemi stávajícími znalostmi a zkušenostmi. Díky tomu Mendělejev po letech nezdarů jedné noci uviděj periodickou tabulku prvů ve snu a tu po probuzení sepsal na papír. Jeho spící mozek jí „vymyslel“ za něj.
Každý z nás má v sobě zabudované hodiny odtikávajicí přibližně 24 hodin
I kdybychom žili v jeskyni, kam se nedostanou paprsky světla, naše tělo a mozek by pořád dodržovali pravidelně opakující se cyklus bdění a spánku, který by trval přibližně 24 hodin. Tento cyklus určují cirkadiánní hodiny, které má každý z nás v mozku.